.
۱۳۹۷/۱۰/۰۸

انتقاد جدی سرپرست استانداری خراسان رضوی از عدم واگذاری پروژه های واجد شرایط به بخش خصوصی و جذب نشدن اسناد خزانه

سرپرست استانداری خراسان رضوی با انتقاد از عدم واگذاری پروژه های نیمه تمام واجد شرایط واگذاری به بخش خصوصی گفت : اقدام و عزمی جدی برای واگذاری پروژه ها نیست در حالی که خود دستگاه ها این پروژه ها را برای واگذاری اعلام کرده اند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ، قربان میرزایی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان با اشاره به اینکه 151 پروژه از میان چند صد پروژه معرفی شده از سوی دستگاه ها دارای شرایط و قابلیت واگذاری تعیین شده است ، افزود :قرار بود تا پایان آبان نسبت به واگذاری آنها از سوی دستگاه ها اقدام شود که تا کنون اینگونه نشده است.
وی اظهار کرد : این موضوع بر اساس تبصره 27 قانون بودجه 97 لازم الاجراست و اصل برواگذاری این پروژه ها اعم از جدید ، نیمه تمام ، در دست تکمیل و حتی بهره برداری شده می باشد و باید کار انجام شود و هیچ عذری هم پذیرفته نیست.
وی در ادامه با اشاره به اسناد خزانه بند "ز" قانون بودجه ادامه داد : حداکثر مهلت استفاده و جذب این اسناد 10 دیماه است و تا کنون از 182 میلیارد تومان اسناد اختصاصی به استان 114 میلیارد تومان آن واگذار و جذب شده است.
میرزایی تصریح کرد : به طور متوسط در واقع 62 درصد از این اسناد جذب شده و 68 میلیارد تومان دیگه باقی مانده و دستگاه ها تا کنون نتوانسته اند نسبت به جذب آن اقدام نمایند.
 وی ادامه داد : این امر ناشی از ضعف دستگاه ها است و باید به طور جدی وارد عمل شده و تلاش کنند تا از اسناد باقیمانده بیشترین بهره را در تامین منابع مالی پروژه ها و تسویه بدهی ها در مهلت باقیمانده ببرند.
وی عنوان کرد : اگردستگاهی قادر به جذب این اسناد نیست باید فوری اعلام کند تا نسبت به اقدام مناسب و استفاده از این امکان در حوزه های دیگر استفاده شده و از خروج این اسناد تخصیصی جلوگیری شود.
وی افزود : شهرداری هم از این ظرفیت می توانند بهره گیرند که بدین منظور باید شهرداران با مدیریت فرمانداران فعال شده و طلبکاری هایشان را که قابلیت قطعی شدن دارد از این طریق تهاتر نمایند.
وی در پی گزارش رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در بحث بودجه سال 98 گفت : ظرفیت نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی که در کنار و همراه ما قرار دارند ، بسیار ارزشمند و فرصتی مغتنم است که باید مورد توجه تمامی بخش ها ، دستگاه های اجرایی و فرمانداران قرار گرفته و مباحث مهم مربوط به این بودجه را به مجمع نمایندگان استان ارسال کنند.

وی در زمینه بند الف تبصره 18 قانون بودجه که مربوط به ایجاد اشتغال گسترده و مولد است ،افزود : امروزدر حوزه اشتغال بیش از هر حوزه دیگری نیاز به کار و تلاش است و در این میان حفظ اشتغال موجود واجب تر و اولی تر از ایجاد اشتغال جدید است.
وی خطاب به فرمانداران تاکید کرد : بدین منظور واحدهای تولیدی دچار مشکل را شناسایی و آسیب شناسی کرده و تا حد ممکن به آنها کمک نموده و اجازه ندهند این مجموعه ها با ریزش نیرو و توقف فعالیت مواجه شوند وظرفیت های بند الف تبصره 18 در این زمینه می تواند کمک خوبی باشد.
 سرپرست استانداری خراسان رضوی همچنین با اشاره به طرح بازآفرینی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری گفت : در این حوزه اقدامات خوبی در استان انجام شده چنانکه 117 محله برای اجرایی این طرح مشخص و مصوب و برنامه ریزی شده تا در برنامه ششم در سطح 58 محله این پروژه ها اجرایی شود .
 وی عنوان کرد : باید فرمانداران گزارش اقدامات انجام شده تا کنون را ارائه و ضعف ها و مشکلات را اعلام کنند.
وی با بیان اینکه طرح کنونی بازآفرینی ماحصل تمامی تجربیات و طرح های اجرایی سال هایی گذشته در این حوزه است ، اظهار کرد : باید از این ظرفیت برای بهینه کردن وضعیت شهری استفاده مطلوب شود.
میرزایی همچنین با اشاره به اعتبارات حوزه پژوهش که بر اساس قانون دستگاه ها موظف شده اند یک درصد از اعتبارات خود را به این امر اختصاص دهند ، گفت : بدین منظور 90 طرح و پروژه پژوهشی کلان در این زمینه برنامه ریزی شده که باید با توجه به اقدام مناسب سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در تجمیع و یک کاسه کردن این منابع که امری قابل تقدیر است ،بهره مطلوب از آن گرفته شود.
وی ادامه داد : امسال خراسان رضوی برای چهارمین سال متوالی در جشنواره پژوهش و فناوری کشور برتر شد که خود بیانگر ظرفیت ها و قابلیت های ارزشمند استان در این حوزه است چنانکه امروز 4600 عضو هیات علمی ، 250 هزار دانشجو و 313 شرکت فناور در استان وجود دارد و باید از این امکان به خوبی برای انجام پژوهش های کاربردی و کلان استان استفاده شود.
سرپرست استانداری خراسان رضوی با تاکید بر اینکه باید ظرفیت های  علمی موجود استان که قابل توجه ونقاط مختلف توزیع شده مورد توجه قرار گیرد ، افزود :باید همه توان علمی و پژوهشی را بویژه در حوزه چالش ها و مسائل استان پای کار آورد.
سرپرست استانداری خراسان رضوی در بخش دیگری از این جلسه با اشاره به قرار گرفتن در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب و تلاش دشمن برای القای یاس ، بی اعتمادی مردم به نظام و کارگزاران خود و ناکارآمدی آن بر برخورد فعالانه فرمانداران و مدیران دستگاه ها در انعکاس دستاوردهای انقلاب تاکید کرد.
وی اظهار کرد : ایام دهه فجر فرصتی مغتنم برای همه ماست تا دستاوردها و تلاش های صورت گرفته طی 40 سال گذشته که بسیار گسترده است را در جامعه و برای مردم تبیین کنیم و از همه ظرفیت ها برای  ایجاد و تقویت روحیه نشاط و شادی در جامعه بهره گیریم .
وی افزود : امروز سایه اقتدار و امنیت درخت تناور انقلاب نه تنها بر کشور که بر منطقه سایه انداخته و این جز با فرزندان این مرز و بوم و خادمان مردم در حوزه های مختلف امنیتی ، انتظامی ، سیاسی و اقتصادی محقق نشده است..
میرزایی گفت : در این میان دستگاه های اجرایی استفاده از ظرفیت رسانه ها ، صدا و سیما و نیز شیوه های نوین انتقال اطلاعات به مردم را مورد توجه قرار دهند.
 وی با بیان اینکه دستاوردهای چهل سال گذشته در بخش های مختلف اعم از اقتصادی چون صنعت ، کشاورزی ، معادن ، اجتماعی و فرهنگی بسیار است و در این میان این موضوع در خراسان رضوی بسیار قابل توجه است..
وی تصریح کرد : تمامی فرمانداران و مدیران دستگاه ها موطفند برخورد فعالانه در این حوزه داشته باشد به گونه ای که دهه فجر امسال متفاوت از سال های گذشته و نمادی از قوت و قدرت و اقتدار نظام ما باشد .


منبع : زیرپرتال معاونت توسعه و مدیریت منابع انسانی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۳۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان