.
۱۳۹۵/۱۰/۱۹

معاون استاندار خراسان رضوی:

عدالت و رفاه اجتماعی در سایه ی تکیه بر نیروی معجزه آسای عظیم مردمی محقق می شود

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی و شرکت افتخاری هنرمند سینمای ایران همایش سین هشتم سرپناه با موضوع مسئولیت اجتماعی، دولت، مردم و تشکل های غیردولتی برگزار شد.

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی و شرکت افتخاری هنرمند سینمای ایران، همایش سین هشتم سرپناه با موضوع مسئولیت اجتماعی، دولت، مردم و تشکل های غیردولتی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در این همایش اظهار داشت: تحقق عدالت و رفاه اجتماعی ممکن نیست مگر آنکه بر نیروی معجزه آسای عظیم مردمی تکیه کنیم و رویکرد مان را از نیاز و مشکل محوری به دارایی محوری و توانا سازی تغییر دهیم.
وی بر ضرورت مشارکت همه جانبه مردم در حوزه های مختلف به ویژه مقابله با آسیب های اجتماعی تاکید و بیان کرد: امروز حضور مردم در قالب مشارکت های تظاهراتی، تزئیناتی، تشریفاتی، اتمیزه و ذره ای هر چند خوب است اما کلید حل مشکل نیست.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: عدالت از پایه های اصلی هر حکومت به ویژه حکومت اسلامی است و از شاخص های مهم آن کاهش فاصله طبقاتی، کاهش ضریب جینی، برطرف شدن عدم تعادل های منطقه ای، ایجاد تعادل های منطقه ای، رفع محرومیت و فقر می باشد.  
حسینی با اشاره به دو نوع عدالت توزیعی و ترجیحی گفت: عدالت توزیعی به معنای درست توزیع کردن منابع است و عدالت ترجیحی  که یک گام از عدالت توزیعی جلوتر است به معنای  اختصاص منابع، توسعه رفاه به مناطق، محدوده ها و افرادی است که بنا به دلایلی باید در اولویت بیشتر قرار گیرند.
وی با اشاره به اینکه  پیامبر گرامی اسلام نیز هدف رسالت خود را برپا سازی عدالت می داند، خاطر نشان کرد: در دنیای امروز 15 درصد جمعیت دنیا بیش از 85 درصد منابع را دراختیار دارند و کشور ما نیز از این نابرابری و عدم تعادل رنج می برد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: یکی از کارهای دولت باید زمینه سازی ورود مردم به عرصه های مختلف از طریق تشکیلات باشد. امروز حضور مردم در قالب مشارکت های تظاهراتی، تزئیناتی، تشریفاتی، اتمیزه و ذره ای هر چند خوب است اما کلید حل مشکل نیست.
حسینی ادامه داد: باید مردم باور شده، حقوق آنها شناخته و حقوق شهروندی  به رسمیت شناخته شود. اصلی ترین این حقوق حق ایجاد تشکل های نظام مند برای مداخله در تمامی ابعاد جامعه از جمله رفع فقر و بی عدالتی است که باید در گستره وسیعی توسعه یابد.
وی گفت: از این رو یکی از مهمترین جهت گیری های دولت یازدهم آن است که مردم را در عرصه عمومی و تشکل های غیردولتی نظام دهد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: در این راستا تعداد تشکل های غیردولتی استان در چارچوب فعالیت دولت تدبیر و امید بیش از 120 درصد افزایش یافته  است.
حسینی تاکید کرد: توسعه سمن ها از جمله دغدغه های معاونت اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی است و در این راستا خانه تشکل های غیر دولتی راه اندازی شده است.
وی پیوند و برقراری ارتباط این تشکل ها با دولت، تسری آنها به شهرهای کوچک و مناطق روستایی و توسعه تشکل ها و خیریه ها از حوزه سلامت و آموزشی به عرصه های دیگر را از محورهای مورد توجه برای تقویت این حوزه در استان برشمرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی حمایت شبکه تشکل های غیردولتی را در استان  مبنای عمل ذکر و بیان کرد: در بخش هایی که این امکان ایجاد نشده از جمله در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی همچون فقر، اعتیاد، کارتن خوابی و طلاق باید شبکه سازی  انجام شود.
حسینی ادامه داد: تاکنون هر زمان و در هر بخشی که در این مسیر حرکت کرده ایم نتیجه مناسب دریافت شده و اکنون به جای آنکه زندان ها پر شود باید از توان و ظرفیت افراد برای توسعه جامعه و بهبود مسیر زندگی خود آنها بهره برد.
وی افزود: اوایل پیروزی انقلاب اسلامی فقط ارتکاب 39 جرم به زندانی شدن افراد منجر می شد اما امروز 400 عنوان مجرمانه تعریف شده که در صورت ارتکاب آن از سوی افراد، زندانی می شوند. نتیجه این امر موجب شده تا زندان مرکزی مشهد که برای دو هزار و 500 نفر ساخته شده امروز سه هزار زندانی را در خود جای دهد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: برخی تشکل های مردمی از جمله  تشکلی  با عنوان 'ضامن' تلاش می کنند مجازات های جایگزین زندان را پیشنهاد کنند و یا تشکل" سرای نجات" از سوی عده از کسانی که پیش از این کارتن خواب ویژه کمک به کارتن خواب ها فعال شده ،خود بیانگر ظرفیت های قابل توجه برای کمک به بهبود وضعیت آسیب های اجتماعی است.
حسینی گفت: شکل گیری تشکل ویژه کمک به معتادان توسط عده ای که خود قبلا معتاد بوده اند و یا تشکل بانوان حقوقدان همه بیانگر آن است که انسان ها دارایی هایی دارند که باید نفس و سرمایه این دارایی ها را شناخت و از آن در اصلاح و توسعه جامعه بهره برد.
وی افزود: امروز اگر معجزه این دارایی ها توسط دولت شناخته شده و شکل داده شود و بستر برای حرکت نظام مند تشکل های غیردولتی فراهم شود می توان این ظرفیت را در خدمت رفاه جامعه بکار گرفت.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در پایان گفت: هم اکنون در استان 860 تشکل مردم نهاد فعال است، باید این حوزه و مشارکت همه مردم در شکل های مختلف در این بخش تقویت شود تا بتوانند نقش مهم و محوری خود را در کاهش آسیب ها ایفا کنند.
فرشته سلجوقی مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی نیز در این همایش با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی حقوق متقابل دولت و مردم را شکل می دهد، گفت: این مولفه در تعامل اعضا جامعه ایجاد شده و سبب ساز انسجام و مشارکت می شود.
وی با اشاره به اینکه مسئولیت اجتماعی یکی از عناصر اصلی شکل دهنده قدرت ملی هر کشور می باشد، افزود: این مهم در حیات جمعی افراد و تعیین سرنوشت مملکت اثرگذار است.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی در ادامه به تبیین فعالیت های دولت تدبیروامید طی سه سال گذشته برای حراست از سرمایه های اجتماعی و در قالب مسئولیت های مسئولان در مقابل شهروندان پرداخت.
 سلجوقی تصریح کرد: دولت یازدهم که برآمده از احیا سرمایه های اجتماعی و اعتماد مردم به نظام انتخاباتی است تقویت سرمایه های اجتماعی را در راس برنامه های خود قرار داده است.
وی گفت: دولت با پرهیز از اقدامات هیجانی، حمایت از سازمان های مردم نهاد، تلاش برای مدیریت تورم افسار گسیخته به دنبال؛ همزمان با رویکرد عملگرایانه و توجه به اصل راستی و پاکدستی در پی حمایت از سرمایه های اجتماعی و جلب اعتماد عمومی بوده است.
 مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی  اظهار داشت: نظر به اینکه موضوع مقابله با آسیب‌های اجتماعی به‌طور مستقیم به دو وزارتخانه کشور و تعاون، کار و رفاه اجتماعی مرتبط می‌شود مدیرانی که به‌عنوان وزیر در دولت یازدهم در این مسند قرار گرفته اند با اشراف کامل بر اصول مدیریتی و وظایف محوله مسایل را پیگیری کرده اند.
سلجوقی افزود:  یک معاونت در وزارت کشور و دو معاونت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌طور مستقیم فعالیت، برنامه و عملکرد خود را در حوزه آسیب های اجتماعی متمرکز کرده اند همچنین برای شهرداری‌ها در حوزه کنترل آسیب اجتماعی جایگاه خاصی در کلانشهرها درنظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: توجه به سندهای بالادستی مانند برنامه پنجم توسعه به‌خصوص فصل سوم ؛ همچنین قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی که در جهت ایجاد انسجام کلان سیاست‌های رفاهی به‌منظور توسعه عدالت اجتماعی و حمایت از همه افراد کشور در برابر رویدادهای اجتماعی، اقتصادی، طبیعی و پیامدهای آن در دولت تدوین و اجرایی شده است.
 سلجوقی افزود: ماده 2 نظام جامع تامین اجتماعی شامل حوزه های بیمه، حمایتی و توانبخشی و امدادی در کاهش آسیب های اجتماعی توسط دولت تدبیر و امید دنبال شده است.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی  گفت: پس از تهیه و تصویب منشور حقوق شهروندی و ابلاغ مفاد آن از طرف ریاست محترم جمهوری به تمامی دستگاه های تابعه قوه مجریه، استانداری در چارچوب وظایف محوله و رسالت سازمانی خود در تلاش است با تمام امکانات موجود و جلب مشارکت حداکثری دستگاه های اجرایی زیرمجموعه؛ زمینه را برای یاری رسانی به اهداف والای این تشکل مردمی فراهم کند.
وی ابراز امیدواری کرد: با عنایت الهی، پشتیبانی های معاون محترم ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و استاندار محترم خراسان رضوی زمینه برای مقابله با فقر، حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی موجود بیش از گذشته فراهم شود.
حرکت 'سین هشتم، سرپناه ' دو سال قبل از سوی رضا کیانیان هنرمند مشهدی عرصه سینما آغاز و با پیوستن مجموعه ای از هنرمندان و به مرور چهره های داخلی و خارجی با هدف توجه به آسیب های اجتماعی نخست کارتن خواب ها و بی سرپناهان و بعد زنان سرپرست و سایر آسیب ها در تهران شکل گرفت.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۲۶۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان